Αρχική σελίδα

Κεντρική Σελίδα | Η Βιβλιοθήκη μας | Κέντρο Πληροφόρησης | Κινητή Μονάδα | Παιδικό Τμήμα | Οι εκδόσεις μας |

Κατάλογοι  |  Συλλογικός Κατάλογος Δημοσίων Βιβλιοθηκών | Εκδηλώσεις

Ενημέρωση 16/10/2006

ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ -

ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Το έργο

Πολιτική χρήσης Η/Υ

Κανονισμός χρήσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού (Η/Υ, εκτυπωτή, σαρωτή & φωτοτυπικού)

Η πόλη μας (Λιβαδειά)

Ο Νομός μας (Βοιωτία)

Τοπικές συνδέσεις

Άλλες συνδέσεις...

Online visitors

ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ - ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗΣ Η/Υ & ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Μέρος της αποστολής της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λιβαδειάς είναι η εξασφάλιση ότι οι πολίτες της πόλης Λιβαδειάς και της ευρύτερης περιφέρειας ευθύνης της θα έχουν ελεύθερη και ανοικτή πρόσβαση στις πληροφορίες, και ένα αμερόληπτο περιβάλλον όπου μπορεί κανείς να ερευνήσει τον κόσμο των ιδεών, ενώ αποτελεί τμήμα της προσπάθειάς της να παρέχει πληροφορίες με ποικίλα σχήματα. Με αυτό το στόχο η Δημόσια Βιβλιοθήκη Λιβαδειάς θα προστατεύσει την πνευματική ελευθερία, θα προωθήσει τη βασική εκπαίδευση, θα ενθαρρύνει τη δια βίου μάθηση και θα παράσχει το υλικό όχι μόνο των Βιβλιοθηκών αλλά και τις πηγές πληροφοριών πάσης φύσεως. Ως προς τη χρήση του Διαδικτύου ως πηγή πληροφοριών, στόχος της βιβλιοθήκης είναι να δοθεί η ευκαιρία σε οποιοδήποτε πολίτη επιθυμεί να έχει δυνατότητα πρόσβασης στις ιδέες, τις πληροφορίες από όλο τον κόσμο ανεξάρτητα από την εκπαίδευση, το επάγγελμα, την οικονομική θέση ή την ηλικία.

1. Η χρήση της πρόσβασης Διαδικτύου της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λιβαδειάς αποτελεί τελικά ένα προνόμιο και μια ευκαιρία για το κοινό της. Η απαράδεκτη ή ακατάλληλη χρήση του Διαδικτύου όμως θα οδηγήσει στην αναστολή ή την ανάκληση των προνομίων χρήσης του Διαδικτύου μέσω των παρεχόμενων υπηρεσιών της βιβλιοθήκης. Οι παράνομες πράξεις κατά τη χρήση των υπολογιστών του Κέντρου Πληροφόρησης της Βιβλιοθήκης υπόκεινται στις προβλεπόμενες κρατικές διατάξεις και νόμους.

2. Η Δημόσια Βιβλιοθήκη Λιβαδειάς παρέχει τη δυνατότητα της πρόσβασης στον κατάλογο της Βιβλιοθήκης, αλλά και σε ένα διεθνές δίκτυο βάσεων δεδομένων και πληροφοριών. Λόγω του μεγέθους και της πολυπλοκότητάς του, το Διαδίκτυο δεν μπορεί να επιτηρηθεί (λογοκριθεί) ή να ελεγχθεί από τη Βιβλιοθήκη Λιβαδειάς ή από οποιοδήποτε άλλο οργανισμό.

3. Πολλές περιοχές του Διαδικτύου περιέχουν τύπους πληροφοριών που μπορούν να είναι αμφισβητούμενοι ή ακατάλληλοι. Η βιβλιοθήκη και το προσωπικό της δεν ελέγχουν και δεν είναι δυνατόν να έχουν κανέναν έλεγχο των πληροφοριών που προσεγγίζονται μέσω του Διαδικτύου και δεν μπορούν να θεωρηθούν υπεύθυνοι για το περιεχόμενό τους. Παρόλα αυτά, σε μία προσπάθεια να προστατευθούν οι ανήλικοι κάτω των 18 ετών από ενδεχόμενη ζημία

a. σε ένα πρώτο επίπεδο υπάρχει το κατάλληλο φιλτράρισμα από το EDUNET-Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο,

b. ενώ σε ένα δεύτερο, η Βιβλιοθήκη έχει εγκαταστήσει επιπρόσθετο κατάλληλο λογισμικό με σκοπό να εμποδιστεί η πρόσβαση σε ιστότοπους που περιέχουν πιθανά επιβλαβές υλικό, ενώ ταυτόχρονα υποδεικνύει στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο σελίδες για πιθανό «κλείδωμα». Εντούτοις, το λογισμικό μπορεί να μην εμποδίσει την προσπέλαση σε μερικές περιοχές που οι γονείς θα μπορούσαν να χαρακτηρίσουν ως απαράδεκτες. Γι’ αυτό το λόγο οι γονείς και μόνο οι γονείς είναι αρμόδιοι και υπεύθυνοι για τον έλεγχο της δραστηριότητας των παιδιών τους στο Διαδίκτυο. Το λογισμικό ελέγχου «φορτώνεται» μόνο στους υπολογιστές που υποδεικνύονται προς χρήση από ανηλίκους.

4. Το Διαδίκτυο είναι ένα παγκόσμιο ηλεκτρονικό δίκτυο που επιτρέπει στη βιβλιοθήκη να παράσχει πληροφορίες στους χρήστες της πέρα από τη συλλογή της. Εντούτοις, το προσωπικό της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λιβαδειάς δεν μπορεί να έχει κανέναν έλεγχο της απέραντης σειράς των πηγών πληροφοριών στο Διαδίκτυο, αφού δεν είναι δυνατό να ελεγχθεί:

(1) η ακρίβεια των πληροφοριών,

(2) η διαθεσιμότητα των ιστοτόπων που θα επιθυμούσαν να επισκεφτούν (ανενεργά links), και

(3) η ποιότητα, η καταλληλότητα και το επιθυμητό της πληροφορίας.

Επομένως, οι χρήστες, και μόνον αυτοί, είναι απολύτως υπεύθυνοι για τα σημεία πρόσβασης που φθάνουν.

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λεβαδείας διατηρεί το δικαίωμα να μεταβάλλει την παρούσα πολιτική χρήσης οποιαδήποτε στιγμή, επικυρωμένη από το Εφορευτικό Συμβούλιο της, και θα δημοσιοποιείται στον πίνακα ανακοινώσεων του κτιρίου, και στο δικτυακό της τόπο http://vivl-livad.voi.sch.gr/mixanorganosi

ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

Κάδμου 7 & Δαιδάλου - ΛΙΒΑΔΕΙΑ 321 00